چگونه استابلایزر را تنظیم کنیم؟

تنظیم-استابلایزر

تنظیم استابلایزر، به دلیل تغییر ولتاژ شبکه در فصول مختلف سال لازم است. استابلایزر دستگاهی است که نوسانات جریان الکترونیکی را به حداقل می رساند که همین امر موجب کاهش آسیب ناشی از این نوسانات بر وسایل لکتریکی می شود.

استابلایزر یا تثبیت کننده ی ولتاژ  یکی از وسایل جانبی مورد نیاز هر منزلی است که با داشتن یک ترانس تقویت و یک برد میکروپروسسوری برق ورودی را در هر ثانیه بررسی می کند. در ادامه این مقاله با نحوه تنظیم استابلایزر آشنا می شوید.

 

استفاده از استابلایزر چه مزیتی دارد؟

به دلیل کاهش و افزایش راندمان تولید برق در ساعات مختلف شبانه روز شاهد نوسانات جریان برق هستیم که موجب به وجود امدن ولتاژ برق متفاوتی می شود و می تواند موجب خسارات زیادی به وسایل الکتریکی شود. به طور مثال در فصول گرم سال مانند تابستان که تعداد زیادی کولرهای گازی و وسایل خنک‌کننده روشن هستند، مصرف برق به بیشترین اندازه خود می رسد و ولتاژ شبکه برقی ممکن است دچار کاهش شود.

در فصول سرد که مصرف برق کم می شود، ولتاژ شبکه به بیشترین میزان ممکن می رسد. به همین دلیل خرید استابلایزر (تثبیت کننده ولتاژ) برای هر منزلی توصیه می شود. البته تنظیم کردن استابلایزر بهتر است توسط افراد متخصص انجام شود، چراکه عدم انجام درست این مورد می تواند صدات جدی به دستگه زده و در آینده خیلی نزدیک نیاز به تعمیر استابلایزر شود استابلایزر چیست؟.

 

تنظیم استابلایزر چگونه است؟

تنظیم-استابلایزر-چگونه-است

پیش از آشنایی با تنظیم استابلایزر لازم است با ماهیت این دستگاه آشنا شوید. در هنگام خرید استابلایزر لازم است به راهنمای خرید استابلایزر و توان مصرفی دستگاه توجه نمایید تا استابلایزری با توان پایین‌تر از مجموع توان مصرفی خریداری نکنید.

استفاده از استابلایزرهای سرووموتوری مزیت بالایی دارد زیرا دارای دقت و کیفیت ساخت بالاتری نسبت به دیگر نمونه ها هستند. آموزش نحوه تنظیم استابلایزر بدین گونه است که ابتدا برای نصب استابلایزر در خانه باید سطح بالایی از ایمنی را داشته باشیم پس حتما قبل از هر چیز سیم کشی خانه، آمپر، سوئیچ، چراغ نشانگر، دستگیره و تعادل ولتاژ را مورد بررسی قرار دهید.

قدم بعدی ترمینال ورودی ولتاژ را به برد سوئیچ وصل کرده و یک فیوز مناسب را بر روی برد سوئیچ نصب کنید تا از ایمنی الکتریکی دستگاه مطمئن شوید. در زمان نصب و راه‌اندازی استابلایزر باید منبع تغذیه تجهیزات مصرف برق را به ترمینال خروجی استابلایزر وصل کنید، لازم است ولتاژ ورودی نامی لوازم برقی مطابق با استابلایزر باشد.

در این مرحله سوئیچ استابلایزر را روشن کرده تا چراغ نشانگر شروع به کار کند، لازم است به این موضوع دقت کنید که در این مرحله مقدار ولت متری که مشخص شده است نرمال باشد. در صورت نرمال بودن جریان خروجی، سوئیچ منبع تغذیه تجهیزات مصرفی را روشن کنید، استابلایزر ولتاژ را به طور خودکار تنظیم می کند.

اگر تجهیزات برقی منزل شما برای مدت زمان طولانی روشن بودند آنها را خاموش کرده تا مصرف برق کاهش یابد و طول عمر استابلایزر نیز بالا برود. برای تنظیم دستگاه استابلایزر لازم است ابتدا این دستگاه را به خوبی بشناسید و پس از آن راه های تنظیم استابلایزر را به خوبی بیاموزید تا موجب صدمه به دستگاه نشوید.

 

نکاتی که هنگام استفاده از استابلایزر باید رعایت شود:

اگر وسایل برقی منزل شامل یخچال، کولرگازی و یا پمپ های موتوری است و جریان شروع دستگاه از جریان فیوز یا جریان استابلایزر بیش از حد نرمال خود است باید یک استابلایزر با بیش از سه برابر ظرفیت نصب کنید. در غیر این صورت ممکن است ولتاژ بالا باعث آسیب جدی به استابلایزر شود. سیم متصل به استابلایزر باید به حدی قطور باشد که دچار گرم شدن و کاهش افت فشار نشود.

جهت نصب استابلایزر در خانه ابتدا لازم است سوئیچ برق پس از اتصال همه سیم ها خاموش شود، پس از تایید ولتاژ خروجی نرمال، سوئیچ توان بار را می توانید روشن کنید.

طریقه تنظیم استابلایزر اگرچه ممکن است مشکل به نظر نرسد اما باید توسط متخصص کار انجام شود.در حقیقت ویژگی باالقوه استابلایزر این است که این دستگاه ولتاژ هر وسیله ای را می تواند در حد نرمال خود نگه دارد و موجب سلامت وسیله های برقی می شود استابلایزر انواع مختلفی دارد که مهم ترین آن مدار یکپارچه است که برای استفاده در منازل مناسب است.

 

نحوه ی عملکرد استابلایزر به چه صورت است؟

نحوه-ی-عملکرد-استابلایزر

استابلایزر (stabilizer) بدین شکل عمل می کند که در صورت کاهش ولتاژ شبکه، این دستگاه ولتاژ شبکه را افزایش می دهد و در صورت افزایش ولتاژ شبکه نیز آن را بالا می اورد تا به دستگاه آسیبی وارد نشود. روش های تنظیم استابلایزر به گونه ای است که موجب افزایش عمر مفید این دستگاه می شود.

وجود یک استابلایزر (ترانس برق) به عنوان یک محافظ برای لوازم برقی خانگی و صنعتی عمل می کند. مهم ترین مزیت استفاده از دستگاه استابلایزر، افزایش طول عمر لوازم خانگی، فعالیت با بالاترین راندمان کاری و عدم آسیب در مقابل نوسان ولتاژ است.

به دلیل افزایش تولیدکنندگان این محصول و رقابت میان آن ها انواع مختلفی از استابلایزرهای آنالوگ و دیجیتال اتوماتیک در بازار موجود است. استابلایزرها  تکفاز (خروجی 220-230 ولت) یا سه‌فاز (خروجی 380-400 ولت) هستند.

 

استابلایزر در چه قسمتی از منزل نصب می شود؟

به دلیل نوسانات ناگهانی و پی در پی و با توجه به هزینه ی بالای خرید لوازم برقی از جمله یخچال فریزر، لباسشوبی و کولر گازی، تلویزیون، لپ تاپ خرید استابلایزر خانگی در هر منزلی حیاتی است.

در صورت عدم استفاده از استابلایزر یا نداشتن برق ثابت 220 ولت، این نوسانات می تواند بیشترین صدمات را به این لوازم خانگی بزند. قراردادن استابلایزر در نزدیکی درب ورودی و کنتور ورودی منزل الزاامی است.

اتصال یک کابل ورودی از کنتور به استابلایزر و یک کابل خروجی از استابلایزر به لوازم الکترونیکی داخل منزل برای راه‌اندازی استابلایزر ضروری است. روش تنظیم استابلایزر توسط سرویسکاران و متخصصان ماهر گروه کیان صنعت در سراسر تهران امکان‌پذیر است.

5/5 - (2 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *