استابلایزر چیست؟

مقدمه ای بر استابیلایزر

PRINCE TV55


استابلایزر

امروزه با گسترش و فراگیری فن آوری های جدید تکنولوژی جدیدی به روی کار آمده است که در هنگام قطعی برق به کمک دارندگان مشاغل بااهمیت شتافته و مشکل نوسان برق را حل کرده است. پیشرفت تکنولوژی این قابلیت را به‌وجود آورده تا بااستفاده ازدستگاههایی همچون استابلایزر و رگولاتورولتاژ(ترانس اتوماتیک) از نوسانات برق جلوگیری کند. ما در این مقاله قصد داریم با معرفی استابلایزر به آشنایی با  کار استابلایزر، کاربرد استابلایزر می پردازیم و به این سؤال شما که استابلایزر ولتاژ دقیقا چیست؟، آیا استابلایزر همان محافظ است ؟  پاسخ می دهیم.

استابیلایزر ولتاژ چیست؟

استابلایزر وسیله ای است که جهت جلوگیری از نوسان و پرش های ناگهانی برق شهری و تثبیت ولتاژ برای محافظت از کلیه لوازم برقی خانگی و لوازم برقی صنعتی استفاده می شود.

استابلایزر با داشتن یک ترانس تقویت و یک برد میکروپروسسوری برق ورودی را در هر ثانیه چک نموده و در صورت افزایش یا کاهش ولتاژ به صورت اتوماتیک یک ولتاژ ثابت را به مصرف کننده ارائه می دهد.

استابیلایزرولتاژدستگاهی الکترونیکی است که تضمین کننده یک وسیله برقی ازجریان بی نوسان الکتریسیته تغذیه خواهدبود،به بیان ساده‌تر کاهش یا افزایش نوسانات ناگهانی درپشت استابیلایزر خواهدماند. نوع دیگری به نام ترانس اتومات وجود دارد که البته در برابر استابیلایزرهای مدرن ضعیف تر می باشند،اماعملکرد یکسان دارند.

اهمیت استابلایزر

یک تلورانس یا نوسان مشخص برای عمکرد هر گونه وسیله برقی و حساسیت آن در نظر گرفته می شود. زمانی که تکرار این نوسانات عمر دستگاه ها را کاهش می دهد کاربرد استابلایزر اهمیت پیدا می کنند. استابلایز با مجهز بودن به سیستم میکروپروسسوری ولتاز را اندازه می کند و با توجه به کم شدن و زیاد شدن ولتاژ ورودی را تشخیص می دهد. باید بگوییم که این اصلاح ولتاژ تداخلی با هارمونیکی ایجاد نمی کند و  هیچ گونه امواجی در منبع برق ورودی ندارد.

چگونه استابلایزر مناسب خود را انتخاب کنیم؟

چگونه-استابلایزر-مناسب-خود-را-انتخاب-کنیم

در این بخش می خواهیم در رابطه با  عوامل مؤثر در انتخاب بهترین  استابلایزر یا مهمترین نکات برای خرید استابلایزر صحبت کنیم:

بسیاری از عوامل از جمله: شرایط محیطی و اینکه برای چه مقیاس ، مقدار هزینه ای که برای خرید استابلایزردر نظر گرفته اید و استابلایزر را برای چه وسیله برقی می خواهید ،اقدام به تهیه استابلایزر می کنید. توصیه ی ما به شما این است که  در مرحله اول شرایطی که در منزل، کارگاه یا محیط کار خود دارید را به طور کامل روی کاغذ مکتوب کنید، سپس از متخصصی در این حوزه مشاوره بگیرید.

او طیف وسیعی پیشنهاد در اختیار شما قرار خواهد داد و شما قادر خواهید بود با توجه به شرایطی که دارید، مناسب ترین گزینه را انتخاب کنید. ما به شما پیشنهاد میکنیم با  متخصصان با تجربه ما در شرکت کیان صنعت مشورت بگیرد تا بتوانید مناسب ترین استابلایزر را برای کار خود انتخاب کنید.

 

استابلایزر یا تثبیت کننده ولتاژ

استابلایزر یا تثبیت کننده ی ولتاژ و تضمین کننده یک جریان بدون نوسان است که این موضوع و استفاده از استابلایزر باعث می شود تا وسیله برقی بواسطه نواسانات جریان الکترونیکی آسیبی نبیند. شاید برای شما هم پیش آمده باشد که به خاطر نوسانات برق شهری دستگاه های برقی شما آسیب دیده و یا سوخته باشد. و اگر تا به حال هیچ کدام از لوازم برقی شما نسوخته است ، انسان خوش شانسی بوده اید.

به دلیل نوسانات ناگهانی که در حال حاضر وجود دارد و با توجه به هزینه ها و قیمت های بالای کلیه لوازم برقی از جمله یخچال فریزر، لباسشوبی و کولر گازی، تلویزیون، لپ تاپ، در صورت عدم کنترل نوسانات برقی یا نداشتن برق ثابت 220 ولت، این نوسانات می تواند بیشترین صدمات را به این لوازم منجر گردد

بنابراین جهت حفاظت این لوازم برقی، خرید یک استابلایزر تک فاز توصیه می شود.
ممکن است در بعضی از صنایع که از برق سه فاز هم استفاده می کنند و احتمال صدمه دیدن برای این دستگاه های سه فاز مانند دستگاه CNC،دستگاه پزشکی ،سی تی اسکن و لیزر و یا هر گونه دستگاه سه فازی که نیاز به برق 380 ولت ثابت دارد که وجود دارد ، وجود و خرید استابلایزر سه فاز پیشنهاد می شود.

آیا استابلایزر همان محافظ است؟

خیر، استابلایزر تفاوت های بسیار زیادی با محافظ برق عادی که در خانه بسیاری از ما مورد استفاده قرار می گیرد، دارد. محافظ های برق دارای یک برد الکترونیکی می باشند که در هنگام تغییر ناگهانی سطح ولتاژ، اقدام به قطع کردن جریان می نماید.در این محافظ ها یک مدار تاخیر تعبیه شده است که جریان برق را پس از زمان معینی مجددا وصل کند.

اما تفاوت اصلی استابلایزر با محافظ  در این است که تثبیت کننده ولتاژ جریان را قطع نمی کند بلکه اقدام به اصلاح ولتاژ در محدوده مشخص شده می کند که این امر باعث می شود نواسانات برقی در خروجی رفع شده و تمامی لوازم برقی ایمن باشند. همچنین این سیستم دارای ویژگی هایی می باشد که از آن یک محافظ بسیار مطمئن می سازد،  در این وسیله مذکور حتی راهکارهایی در برابر اتصال کوتاه در نظر گرفته است.

یعنی اگر به هر دلیلی اتصالی در خروجی و یا مدارات داخلی استابلایزر اتفاق بیافتد دستگاه به صورت اتوماتیک توسط میکروکنترلر تعبیه شده، خروجی را قطع می کند و از بروز هرگونه  مشکل برای مصرف کننده جلوگیری می نماید.

 

نحوه عملکرد استابلایزر

نحوه-عملکرد-استابلایزردر این قسمت به مبحث  استابلایزرها چگونه کار می کنند؟ می پردازیم با ما همراه باشید:

مکانیزم کنترل در استابلایزرها از نوع دیجیتالی است که همین بازدهی توان و دقت و کیفیت ولتاژ خروجی را کنترل می کند. استابلایزر برق ولتاژ سری SVC در هر فاز یک الکترو موتور Dc Servo Motor دارد که روی ترانس متغیر Variable Transformer Or Variac مونتاژ می شود البته با کاهش یا افزایش دور سیم پیچ میزان القای ترانس را کم می کند که همین امر سطح ولتاژ را بالا یا پایین می برد.

مزایای استابلایزرها

طبق تحقیقات انجام  شده بیشترین عوامل خرابی در لوازم برقی موارد زیر می باشد :

  • نوسانات
  • کاهش و افزایش ولتاژ
  • نویزها
  • قطع و وصل برق

از این سو، خسارت های وارد شده به وسیله های برقی  بیشتر در قسمت های گران‌قیمت و حساس دستگاه مانند: کمپرسور، پاور،موتور  و غیره رخ می دهداز این رو استفاده از استایلایزر بسیار کار آمد و کار عقلانی می باشد در ادامه مطلب در رابطه با مزایای استابلایزر صحبت شده است:

1-    تثبیت برق شهر:

از آنجایی که برق شهر دارای نوسانات ولتاژ است، به همین علت استفاده از استابلایزر به ما  کمک می کند با تثبیت ولتاژ عمر و راندمان دستگاه های مصرفی خود را تا میزان قابل توجه ای بالا ببریم.

2-    کاهش هزینه مصرف برق:

افت ولتاژ برق شهر باعث اختلال در عملکرد دستگاه ها می شود و راندمان الکتروموتور را  تا حد قابل توجهی کاهش می دهد که باعث پایین آمدن دور الکترو موتور و گرم شدن آن می شود و به تبع  تلفات انرژی افزایش پیدا خواهد کرد.  در نهایت برق زیادی را مصرف میشود که پیرو نظریه کارشناسان این امر، در بعضی از مواقع افزایش مصرف برق تا ۲۵% را نیز به همراه دارد.

     3-  محافظت در برابر  اتصال کوتاه:

اگر به هر دلیلی اتصالی در خروجی و یا مدارات داخلی استابلایزر اتفاق بیافتد دستگاه بلافاصله به طور  اتوماتیک توسط میکروکنترلر تعبیه شده، خروجی را قطع می کند و از بروز هرگونه مشکل برای مصرف کننده جلوگیری می نماید.

   4-  محافظت در مقابل رعد و برق و نوسانات لحظه ای

محافظت در مقابل رعد و برق و های ولتاژ (High Voltage) و نوسانات لحظه ای و spike ها.

 

آیا همه ی دستگاه های برقی به استابلایزر نیاز دارند؟

به طور کلی می توان گفت هر وسیله ی برقی متناسب با یک طیف مخصوص دریافت برق یا الکتریسیته طراحی و تولید شده است و بسته به حساسیت مکانی که آن وسیله به کار گرفته می شود، یک نوسان  مشخص برای  عملکرد بی مشکل وسایل مختلف در نظر گرفته می شود. بعضی تا 10 و بعضی دیگر تا 5 درصد تلورانس نسبت به دریافتی کل را تحمل می کنند.

چرا به استابلایزرها احتیاج داریم؟حال مساله اینجاست که تکرار این نوسانات، حتی در مقیاس مجاز،  عمر دستگاه ها را کاهش می دهد همچنین به صورت قابل لمسی، عملکرد یک خط تولید، یا کیفیت روزمره ی یک زندگی را با چالش مواجه می کند. در نتیجه اینجاست که استابلایزرها وارد می شوند.

سخن آخر

آن چه از تعریف استابلایزر در این مقاله فهمیدیم این است که استابلایزر یک نوع سیستم تنظیم کننده و ثبیت کننده است که در صورت نوسان افت یا هر گونه داخل در برق به صورت اتوماتیک عمل می کند و از برق سه فاز برای محافظت از لوازم برقی استفاده می کند. استابلایزرها در انواع مختلف و گسترده ای درگروه کیان صنعت تهیه می شوند انواع استابلایز فاراتل استابلایزر خانگی استابلایزر ارزان در گروه کیان صنعت با کیفیت و دقت بالا به فروش می رسد. جهت کسب اطلاعات بیشتر و تعمیر استابلایزر , راهنمای خرید استابلایزر,قیمت استابلایزر  با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

5/5 - (2 امتیاز)

2 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *